I. GÖÇ YAZ AKADEMİSİ BAŞARI İLE GERÇEKLEŞTİ

Enstitümüz; Şahinbey Belediyesi, Gaziantep İl Göç İdaresi ve IOM’un desteği ile I. Göç Yaz Akademisi’ni başarı ile gerçekleştirdi. 5-10 Eylül tarihlerinde gerçekleşen akademiye 200 kişi başvurdu. Başvurular arasından uygun görülen 20 kişi göç ve sosyal uyum yaz akademisine katılmaya hak kazandı.

 

Gaziantep Üniversitesi Göç Enstitüsü, Şahinbey Belediyesi, Gaziantep İl Göç İdaresi ve IOM tarafından hazırlanan “Göç ve Sosyal Uyum Yaz Akademisi’nin açılışı Atatürk Kültür Sahnesi’nde gerçekleşti. Açılış konuşmaları Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Dr. Mehmet BERK, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet TAHMAZOĞLU, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif ÖZAYDIN, Göç Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Zeynel ÖZLÜ ve IOM Türkiye Temsilcisi Lance BREAU tarafından gerçekleştirildi.

 

Açılış programının akabinde göç ve sosyal uyum yaz akademisi dersleri başladı. “Yaz Akademisi Hakkında Genel Bilgiler” , Enstitü Müdürü Prof. Dr. Zeynel ÖZLÜ tarafından verildi. “Göç ve Kavramlar” dersi enstitü müdür yardımcımız Prof. Dr. Yücel KARADAŞ tarafından verildi. “Göç ve Kalkınma” dersi Dr. Öğr. Üyesi Atik ASLAN tarafından anlatıldı. 5 Eylül 2022 tarihi itibariyle akademinin ilk günü Seyirtepe’de yenen akşam yemeği ile son buldu.

 

6 Eylül 2022 akademinin ikinci günü öğleden önce Gaziantep’te göç alanında çalışmalar yürüten sivil toplum temsilcilerinin sunumları ile devam etti. Göç ve Sosyal Uyum Yaz Akademisinin ikinci günü sunum yapan kurumlar; IOM, GIZ, WFP, Qatar Charity, WHH’dir. Öğleden sonra; Gaziantep Üniversitesi Öğr. Görevlisi Murat KILIÇ, Şahinbey Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Mehmet Dinli ve GIZ Sosyal Uyum Kıdemli Danışmanı Dr. Hakkı ARINER’in sunumları ile gerçekleşti. Akşam yemeği Seyirtepe’de yenildi. Akşam yemeği sonrası film gösterimi etkinliği için Cenani Konağı’na geçildi.

 

7 Eylül 2022 Göç ve Sosyal Uyum Yaz Akademisi’nin üçüncü gününde, öğleden önce Gaziantep’te çalışmalar yürüten sivil toplum temsilcileri sunumlarını gerçekleştirdi. Göç ve Sosyal Uyum Yaz Akademisinin üçüncü gününde; ONSUR Temsilcisi Doç. Dr. Ali AYTEK, UNHCR Temsilcisi Fuat ÖZDOĞRU, CARE Temsilcisi Gizem HADIMOĞULLARI, Şimdiki Kadınlar Derneği Temsilcisi Cansel BELLUR sunumlarını gerçekleştirdi.

 

7 Eylül itibariyle Göç ve Sosyal Uyum Yaz Akademisi öğleden sonra; Kilis 7 Aralık Üniversitesinden Doç. Dr. İbrahim Efe, GAÜN Rektör Danışmanı Prof. Dr. Eyüp TANRIVERDİ ve IOM Türkiye Temsilcisi Ayşenur AYGÜL sunumlarını gerçekleştirdi.

 

8 Eylül göç akademisinin dördüncü gününde öğleden önce; IDA Temsilcisi Esra ALAGÖZ, BONYAN Temsilcisi Rezan ALSHABAN, SGDD-ASAM Temsilcisi Hasan Can PALA, IOM Türkiye Temsilcileri Gökhan YAĞMURLU ve İlknur SÖNMEZ,UNDP Türkiye Temsilcisi Hamit DOĞAN sunumlarını gerçekleştirdi.

 

8 Eylül Göç ve Sosyal Uyum Akademisinde öğleden sonra KalMIREC Müdürü Prof. Dr. Tuba BÜYÜKBEŞE, Şahinbey Belediyesi Proje Koordinatörü Ercan KILINÇ ve Gaziantep Hukuk Kliniği Sorumlusu Mehmet Serkan ERGÜN sunumlarını gerçekleştirdi. Seyirtepe’de akşam yemeğinden sonra Cenani Konağı’nda film gösteriminde buluşuldu.

 

9 Eylül akademinin dördüncü gününde sabah saatlerinde; Hatay Mustafa Kemal Üniversitesinden Doç.Dr.Sinan ERDOĞAN ve Sütçü İmam Üniversitesi’nde Dr. İlyas OKUMUŞ sunumlarını gerçekleştirdi. Öğleden sonra kurum ziyaretlerinin ilk durağı IOM Fablab oldu. Şahinbey Belediyesi Aşevi ve Şahinbey Belediyesi Hasan Celal GÜZEL Gençlik Merkezi ziyaret edildi. Şahinbey Belediye Başkanı Sn. Mehmet TAHMAZOĞLU, Göç Akademisi katılımcıları ile bir araya geldi. Öğleden sonra devam eden kurum ziyaretlerinde Kızılay Toplum Merkezi ziyaret edildi.

 

10 Eylül Göç ve Sosyal Uyum Yaz Akademisi’nin son günü mezuniyet törenimiz gerçekleşti. Katılımcılara sertifikaları verildi. Göç ve Sosyal Uyum Yaz Akademisi gerçekleştirilen şehir turu ile son buldu.

 

Fotoğraflara ulaşmak için tıklayınız.